Wyprawka szczeniaka

Pierwsze kroki Labradora w życiu

Niezbędne akcesoria:

  • Miski na jedzenie i wodę

Miski wykonane ze stali nierdzewnej są bardziej trwałe niż miski wykonane z plastiku, nie łamią się i nie kruszą. W okresie wyrzynania zębów, szczenięta mogą gryźć wszystko, co tylko się do tego nadaje i miska wykonana z plastiku może posłużyć jako doskonała zabawka – gryzak. Dodatkowo, stal nierdzewna jest łatwiejsza do utrzymania w czystości. Wyznacz miejsce, gdzie pies będzie jadł (spokojnie, ale nie całkiem odosobnione). Powinien mieć stały dostęp do czystej, świeżej wody.

  • Miejsce do spania

Szczenię od razu powinno mieć wyznaczone miejsce, gdzie będzie leżało jego posłanie. Miejsce takie powinno zapewniać spokój, być oddalone od bezpośredniego źródła ciepła i przeciągów. Własne, ciche miejsce ułatwi szczenięciu przystosowanie do nowego środowiska, zapewni poczucie bezpieczeństwa i pozwoli na spokojny sen.

  • Smycz i obroża

Psa należy bardzo wcześnie przyzwyczaić do noszenia obroży, a następnie chodzenia na smyczy. Naukę można rozpocząć już w domu. Upewnij się, że obroża jest dopasowana i nie zsunie się przez głowę szczenięcia. Pamiętaj też o umieszczeniu jakiejkolwiek formy identyfikatora przy obroży psa.

  • Grzebień i szczotka

Jak najwcześniej przyzwyczaj szczenię do czesania i dotykania. O wiele łatwiej będzie wymagać od dorosłego psa spokojnego zachowania podczas zabiegów pielęgnacyjnych.

  • Zabawki, gryzaki

Powinny być wykonane z nietoksycznych, bezpiecznych dla psa materiałów. Dobrym rozwiązaniem są zabawki gumowe, które okazują się wyjątkowo trwałe i mogą przetrwać nawet lata intensywnych zabaw. Zabawka nie może być za mała (ryzyko połknięcia) – należy dostosować rozmiar odpowiednio do szczeniąt

  • Wybór lekarza weterynarii

Bardzo ważne są regularne, kontrolne wizyty u lekarza weterynarii. Zastanów się nad wyborem lecznicy jeszcze przed przybyciem szczenięcia. Możesz poradzić się znajomych, którzy posiadają już zwierzęta i na pewno polecą sprawdzoną opiekę weterynaryjną.

  • Bezpieczny dom

W domu sprawdź, czy mieszkanie jest bezpieczną przestrzenią dla nowego gościa. Należy szczególnie uważać na: odsłonięte, łatwo dostępne kable elektryczne zachęcające do gryzienia, wąskie miejsca, gdzie ciekawskie szczenię może utknąć lub miejsca położone wysoko, z których może spaść. Kontroluj dostęp do balkonu, okna i schodów. Środki ostrożności, które podejmiesz teraz mogą zaoszczędzić ci wielu zmartwień w przyszłości. Poza domem Jeśli pies będzie spędzał dużo czasu w ogrodzie, bez nadzoru właściciela, należy uważać na wszelkie doły w ziemi, dziury w płocie, trujące rośliny, nawozy chemiczne, środki owadobójcze itp. Pamiętaj jednak, iż najlepszym zabezpieczeniem w tym wypadku jest poświęcanie psu czasu i uwagi, bez pozostawiania go samego na całe dnie w roli „ozdoby ogrodowej”.